Transakcje bezgotówkowe – płatności przyszłości

Płatności bezgotówkowe zyskują na popularności

Jeszcze niedawno drukarki fiskalne czy kasy fiskalne były najpopularniejszymi urządzeniami używanymi do otrzymywania płatności od klientów firmy. Okazuje się jednak, że płatności bezgotówkowe, na przykład za pomocą usługi Blik zyskują na popularności i w przyszłości może się okazać, że gotówka nie będzie już więcej używana.

Terminale płatnicze w każdym sklepie

Coraz ciężej jest wyobrazić sobie sklep, w którym nie możemy zapłacić kartą. Dla klienta, brak możliwości płatności bezgotówkowej jest frustrujące. Coraz częściej nie nosimy w przy sobie żadnej gotówki i płacimy kartą, lub nawet telefonem. Sytuacja, w której robimy zakupy i przy kasie okazuje się, że nie możemy zapłacić, bo terminale płatnicze nie pojawiły się jeszcze w danej firmie i musimy biec do bankomatu potrafi naprawdę zniechęcić do chodzenia po sklepach.
Miejsca, które mają terminale płatnicze, a nie tylko kasy fiskalne mają dużą przewagę nad miejscami, które się są tak nowoczesne. Może się nawet okazać, że dany klient nie będzie miał ochoty na poszukiwania miejsca, w którym będzie mógł wypłacić gotówkę i zrezygnuje on z zakupów w naszym sklepie. Unikanie postępu, jak widać, ma same wady!

Blik rośnie na popularności

W związku z niedawnym wycofaniem możliwości płatności zbliżeniowej telefonem, które zostało stopniowo wprowadzone na komórkach z systemem Android, coraz więcej osób decyduje się też na płacenie za pomocą technologii Blik. Jest to specjalna funkcja oferowana niemal przez każdą aplikację bankową. System generuje kod, który wpisujemy na terminalu, a następnie akceptujemy transakcję poprzez wpisanie specjalnego kodu, który sami ustalamy wcześniej. W końcu, drukarki fiskalne drukują paragon, tak jak stałoby się to normalnie podczas tradycyjnej płatności gotówką. Funkcja ta jest bardzo prosta w użyciu, szczególnie podczas zakupów online.
Wzrost popularności tego rodzaju serwisów jest niemożliwy to niezauważenia. Obie strony, zarówno klienci jak i sprzedawcy, widzą wiele plusów w rewolucji, której jesteśmy świadkami i wygląda na to, że będą powstawały coraz to nowsze możliwości płatności bezgotówkowych. Co za tym idzie, każdy przedsiębiorca, który nie chce zostać w tyle powinien zadbać o to, żeby w jego sklepie pojawiły się terminale płatnicze.

Czy gotówka będzie nam jeszcze potrzebna?

Bardzo możliwe, że tradycyjne metody płatności i może nawet staromodne kasy fiskalne niedługo zaczną znikać ze sklepów. Już teraz otwierają się miejsca, w których można płacić jedynie mobilnie i nie wydaje się, żeby ich klienci tęsknili za banknotami i monetami. Możliwe też jest, że w niedalekiej przyszłości płacenie gotówką zupełnie zniknie i każdy będzie używał kart płatniczych, płatności telefonem czy usługi Blik. Wydaje się, że klienci oraz sprzedawcy na całym świecie stopniowo zaczynają rozumieć wygodę, jaką niesie za sobą ta rewolucja w systemach płatniczych. Jeśli ta tendencja utrzyma się, już niedługo zapomnimy o gotówce i wszędzie będziemy mogli zapłacić za pomocą jednego, czy dwóch kliknięć na telefonie lub komputerze.

 

Może Ci się również spodoba