Oszczędź na składkach ZUS!

Jeśli zamierzasz założyć firmę w Polsce, jesteś zobowiązany do opłacania składki ZUS. Zanim jednak zdecydujesz się na otworzenie działalności przycinek warto zastanowić się jakiego rodzaju podatki będą najlepsze w naszym przypadku. Jakie mamy opcje i jak wybrać tę najlepszą?

Podatki dla przedsiębiorcy w 2021 roku

Opłacanie składek jest obowiązkiem każdej osoby prowadzącej działalność gospodarczą w Polsce. Jeśli tego nie zrobisz, będziesz musiał zapłacić karę, na którą złożą się odsetki za zwłokę, dodatkowe opłaty, a także kara grzywny, która może wynosić do 5000 zł. Dlatego też, bardzo istotnym jest to żeby dobrze wybrać odpowiednie składki, które będziemy płacić prowadząc naszą działalność. Żeby to zrobić, warto przeczytać poradnik, który sam Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnia dla przyszłych przedsiębiorców na swojej stronie internetowej.
Składki zus opłacane są na podmioty takie jak ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy (FP) oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP). Wszystkie te fundusze działają na naszą korzyść, więc zdecydowanie warto płacić wszelkie składki, o które poprosi nas ZUS. Płacąc je, będziemy też mieć gwarancję że nasza praca jest w stu procentach legalna. Jeśli nie chcemy płacić nieprzyjemnych kar i narazić się na problemy z prawem, musimy pilnować też terminów, w których będziemy realizować dane opłaty.

Mały ZUS dla nowych działalności gospodarczych

Podatki, które płacimy mając firmę mogą okazać się całkiem wysokie, w szczególności dla nowego biznesmena. Dlatego też możemy zdecydować się na niższe opłaty. Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z prowadzeniem działalności gospodarczej, mogą skorzystać z specjalnej preferencyjnej składki, która polega na tym że płacimy mniej przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia działalności.
Co więcej, mamy jeszcze jedną zniżkę, z której możemy skorzystać. Jest to ulga na start, zgodnie z którą przez pierwsze 6 miesięcy jesteśmy zwolnieni z płacenia składek na ubezpieczenie społeczne, czyli składki emerytalnej, rentowej, chorobowej, wypadkowej oraz składki na Fundusz Pracy. Ulga ta, nie dotyczy jednak ubezpieczenia zdrowotnego, które nadal musimy opłacać, ale które możemy odliczyć od podatku.
Wszelkie opcje są zdecydowanie warte rozważenia, bo będą one wiązać się ze sporą oszczędności pieniędzy. Opcje te są przeznaczone dla biznesów, które dopiero próbują swoich sił na rynku, a co za tym idzie, mogą nie zarabiać wystarczającej ilości pieniędzy, żeby zapłacić wszelkie opłaty i jeszcze zacząć zarabiać. Najważniejsze jednak jest to, żeby zorientować się jakie mamy opcje i wybrać tą, która będzie dla nas najkorzystniejsza.

Przygotuj się dobrze

Zanim zdecydujemy, że praca na własne konto, warto rozważyć wszystkie możliwe opcje. Dzięki temu, będziemy w stanie oszczędzić pieniądze, które będziemy mogli wydać na inne wydatki związane z prowadzeniem działalności, a nasza firma będzie się rozwijać.

 

Może Ci się również spodoba