Leasing czy kupno samochodu firmowego?

Obecnie ciężko jest wyobrazić sobie nowoczesną firmę bez samochodu służbowego. Co więcej, coraz więcej firm ma przynajmniej jeden samochód firmowy, a coraz częściej jest ich nawet kilka. Na polskim rynku jest obecnie kilka opcji finansowania samochodów służbowych. Która z nich będzie najlepsza?

Jakie mamy opcje?

Finansowanie zakupu samochodu służbowego może okazać się problematyczne, jeśli nie znamy wszystkich opcji które oferuje nam dzisiejszy rynek. Więc jakie mamy możliwości? Najprostszą obcią, która jednak może sprawiać najwięcej problemów, jest zakup samochodu za gotówkę. Oprócz tego możemy postarać się o kredyt dla firmy. Jednak to, czy uda nam się zdobyć takie finansowanie, będzie w dużej mierze zależało od zasad panujących w wybranym przez nas banku. Kolejną opcją, na którą możemy się zdecydować, jest leasing. Która z tych opcji przyniesie firmie największe korzyści?

Zakup za gotówkę

Jeśli chcemy kupić auto za gotówkę, musimy być przygotowani że będzie to spory, jednorazowy koszt dla naszej firmy. Powinniśmy zdecydować się na tę opcję, jeśli wiemy że mamy wystarczające fundusze, żeby firma funkcjonowała bez problemu po zakupie samochodu. Zazwyczaj nie jest to prosta decyzja, gdyż taki wydatek może mieć spory wpływ na budżet firmy, szczególnie w czasach kiedy nie jesteśmy pewni naszego przyszłego dochodu.

Kredyt

Kredyt na firmę jest kolejną opcją finansowania zakupu firmowego samochodu. Jeśli się na nią zdecydujemy, będziemy musieli udać się do banku, żeby poznać możliwe opcje. Może się złożyć tak, że dostaniemy świetną propozycję, ale możliwe jest też, że bank akurat nie będzie miał odpowiedniej propozycji dla naszej firmy. Co więcej, każdy bank ma swoje zasady jeśli chodzi o przydzielanie kredytów, zarówno klientom indywidualnym, jak i firmom. Może się więc okazać, że mimo najszczerszych chęci nie uda nam się otrzymać wymarzonego kredytu. Niemniej jednak, jest to opcja, nad którą warto się zastanowić.

Leasing

W końcu, opcja, która zyskuje ostatnio na popularności. Leasing polega na tym, że firma wypożycza nam samochód za drobną opłatę, którą uiszczamy w każdym miesiącu. przez cały okres umowy samochód nie należy do nas, ale jest tylko wypożyczony. Mamy jednak opcję, żeby na końcu umowy wykupić samochód za niższą cenę. Dużym plusem tej opcji jest też to, że możemy nie wykupywać samochodu i zdecydować się na wynajem kolejnego, być może za jeszcze niższą cenę. W ten sposób nasza firma zawsze będzie miała najnowsze modele samochodów, a ich koszt będzie znacznie niższy niż zakup ich za gotówkę.

Którą opcję wybrać?

Wszystko zależy od naszych potrzeb oraz od tego jakim budżetem dysponujemy w danym momencie. Jeśli mamy wystarczające fundusze i nie boimy się zainwestować większej kwoty na raz, zdecydowanie warto zakupić auto za gotówkę. Z kolei jeśli wolimy mieć coraz to nowsze modele samochodów, leasingowanie będzie znacznie lepszą opcją. Warto jednak pamiętać że każda z wymienionych opcji ma swoje plusy i minusy przycinek które zależne są od sytuacji, w której obecnie znajduje się nasza firma.

 

Może Ci się również spodoba