Kultura biznesowa w Japonii – 7 wskazówek dotyczących udanych negocjacji.

1. Nie ma czegoś takiego jak “nie”.

W japońskiej kulturze korporacyjnej nie wypada mówić “nie”, “niemożliwe” lub “nie możemy”. Jeśli więc się nie zgadzasz, najlepszą postawą jest milczenie.

2. Wymiana wizytówek.

Na pierwszym spotkaniu biznesowym należy wręczyć swoją wizytówkę japońskiemu partnerowi, który zrobi to samo i okaże wielki szacunek. Zwyczajem jest również kładzenie wizytówek na stole i zaglądanie do nich w trakcie rozmowy.

3. Unikaj humoru.

Najlepiej unikać humoru podczas spotkań biznesowych. Ponadto, sarkazm i slang również nie są mile widziane. Staraj się też mówić cicho i nigdy nie podnoś głosu.

4. Unikaj konfrontacji.

Japończycy cenią sobie harmonię i wolą unikać konfrontacji. Dlatego powstrzymaj się od bycia zbyt szczerym, a czasem nawet od mówienia prawdy. Również nadmierna duma i otwarta krytyka są tabu.

5. Uśmiechnij się i przytaknij.

Jeśli językiem wykładowym jest angielski, należy mówić powoli i wyraźnie, ponieważ Japończycy mają tendencję do uśmiechania się i przytakiwania, nawet jeśli rozumieją tylko ułamek treści. Rzeczywiście, potakiwanie jest synonimem słuchania. Japończycy przytakują, nawet jeśli nie rozumieją wszystkiego.

6. Nie wahaj się powtarzać.

Japończycy lubią powtórzenia. Dlatego wielokrotne powtarzanie tego samego nie stanowi problemu! Jeśli więc złożysz ofertę japońskiej firmie, a ona ją grzecznie odrzuci, nie wahaj się zaoferować jej ponownie, dopóki nie będziesz pewien, że naprawdę nie jest zainteresowana.

7. Zachowanie przede wszystkim.

Rozwaga i skromność są bardzo mile widziane w Japonii. Rzeczywiście, w kulturze japońskiej odpowiednie zachowanie jest ważniejsze niż sama treść. Dlatego, jeśli czujesz, że twój sposób postępowania nie jest dobrze odbierany przez twoich rozmówców, nie nalegaj.

Może Ci się również spodoba