Konta bankowe – rodzaje i właściwości

Żyjemy w czasach, w których do funkcjonowania w społeczeństwie jest niezbędne posiadanie konta bankowego. Już żaden poważny pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia „na rękę”, wszystko odbywa się drogą elektroniczną. Ale osoby niepracujące też muszą posiadać rachunek, tyczy się to np. stypendystów, którym wypłaca się stypendium również na konto bankowe. Robisz zakupy w sieci? Niestety bez posiadania konta z dostępem przez Internet, jesteś zmuszony do płacenia na poczcie lub za pobraniem, co wiąże się z marnowaniem czasu i większymi kosztami.

Dziś każdy może wybrać konto odpowiednie dla siebie. Młodzież i studenci na pewno skorzystają z konta młodzieżowego lub dla studentów. Czym się różnią takie konta od standardowych? Choćby tym, że nie wymagają comiesięcznych wpływów, a opłaty są zredukowane do minimum lub nie ma ich wcale. Jest to na rękę bankom, gdyż zazwyczaj gdy dane osoba dorośnie skorzysta z usług właśnie tego banku.
Dla osób prowadzących działalność gospodarczą są konta dla firm. Posiadanie oddzielnego i specjalnego konta jest obowiązkiem każdej firmy. Mając konto firmowe możesz dokonywać bezpłatnych opłat do ZUS-u i brać pożyczki na lepszych warunkach.

Jeżeli lubisz oszczędzać i odkładać pieniądze, warto wybrać konto oszczędnościowe. Dzięki niemu oszczędzasz pieniądze które są oprocentowane i jednocześnie prawie normalnie korzystać z konta.
Co raz większą popularnością cieszą także banki wirtualne, gdzie możesz założyć darmowe konto internetowe. Jak wiadomo w sieci jest wszystko tańsze i tyczy się to również kont bankowych.
Warto też wspomnieć o kontach walutowych, które są dla osób rozliczających się danej walucie. W przypadku przelewów w obcej walucie na zwykłe konto w PLN, następuje przewalutowanie, co z tego wynika nie możemy gromadzić środków w innych walutach. Dodatkowo na przewalutowaniu można stracić część pieniędzy w zależności od kursu walut danego dnia. Zatem zakładaj konto odpowiednie dla siebie.

Może Ci się również spodoba