Jak założyć własny hotel?

Jak założyć własny biznes hotelarski?

Hotelarstwo to dział biznesu zajmujący się wynajmowaniem dom ów, pokojów czy pensjonatów na krótki czas, zwykle od kilku dni to kilku tygodni. Hotele są też miejscami, w których największy odsetek ludzi zatrzymuje się podczas wyjazdów wakacyjnych. Co za tym idzie, coraz więcej osób jest zainteresowana założeniem własnego hotelu. Jednak jak to właściwie zrobić? Czytaj dalej, żeby się dowiedzieć!

Prowadzenie hotelu to biznes – co musisz o nim wiedzieć?

Istnieją specjalne szkoły, które nauczą Cię podstaw hotelarstwa, jednak coraz częściej okazuje się, że nie mamy czasu na zdobywanie specjalistycznej edukacji i właścicielami hoteli zostają osoby bez odpowiedniego przygotowania. Nie musisz kończyć czteroletniej szkoły, żeby być hotelarzem, jednak musisz wiedzieć kilka podstawowych faktów.
Podstawą będzie dowiedzenie się czym charakteryzują się poszczególne typy placówek, taki jak hotel, motel czy pensjonat. Każdy z nich będzie miał różne cechy charakterystyczne oraz wymagania. Oprócz tego, warto też dowiedzieć się jakie dokumenty będą nam potrzebne, żeby taki biznes zaczął prawidłowo funkcjonować. Zastanówmy się nad tym przez chwilę.

Hotele a dokumenty

Oczywiście, żeby otworzyć hotel, będziemy musieli założyć działalność gospodarczą. W tym celu, będziemy musieli zgromadzić dokumenty i złożyć wniosek o otworzenie firmy. Jeśli się z tym uporamy, jednak, okazuje się, że na tym papierkowa robota się nie kończy. Hotelarstwo to specyficzny rodzaj działalności, który będzie wymagał odpowiednich uprawnień i certyfikatów. Przede wszystkim, będziemy musieli zadbać o uzyskanie zaszeregowania, które będzie łączyło się z dodatkowymi kosztami. Taki proces w przypadku pola namiotowego wyniesie nas trzysta złotych, ale w przypadku trzygwiazdkowego hotelu będzie to już tysiąc złotych.

Wyposażenie

Oprócz samego założenia biznesu, musimy zadbać też o to, żeby nasz hotel był w pełni wyposażony. Chodzi tutaj oczywiście o meble, sprzęty kuchenne oraz wyposażenie recepcji, ale też o drobiazgi, o których łatwo jest zapomnieć, chociażby kasa fiskalna. W obecnych czasach koniecznym może okazać się też zdobycie terminala, bo coraz mniej osób decyduje się na płatność gotówką.
Kolejnym kosztem jaki niosą za sobą hotele jest opłacenie pracowników. Z pewnością nie będziemy w stanie zarządzać całą placówką samodzielnie, więc musimy być świadomi, że pensje pracowników mogą okazać się być dużą częścią naszego budżetu. Koniecznym będzie zatrudnienie sprzątaczek, kucharzy oraz recepcjonistów. Liczba pracowników będzie oczywiście zależała od wielkości hotelu, ale mimo wszystko musimy liczyć się z tym, że może to być wysoki koszt.

Słowem podsumowania – czy warto?

Hotelarstwo to nie biznes dla każdego – to fakt. Jednak jeśli jesteśmy dobrze przygotowani do prowadzenia takiej działalności i mamy na jej temat odpowiednią wiedzę, mamy duże szanse na odniesienie spektakularnego sukcesu. Będzie to wymagało dużo ciężkiej pracy, ale determinacja i odpowiednie przygotowania będą kluczem do sukcesu.

 

Może Ci się również spodoba