Jak założyć firmę sprzątającą?

Usługi sprzątające stają się coraz bardziej popularne a założenie firmy zajmującej się tego rodzaju usługami często okazuje się być bardzo kuszącą opcją. Niestety wiele osób próbuje swoich sił w tej dziedzinie bez wcześniejszego przygotowania co często kończy się porażką. Jak więc założyć firmę sprzątającą, żeby odnieść sukces na rynku?

Poznaj swój lokalny rynek

Firma sprzątająca to działalność gospodarcza jak każda inna, a więc zanim zdecydujemy się na jej założenie, warto zorientować się jak wygląda sytuacja na naszym lokalnym rynku. Warto tutaj przeanalizować konkurencję, a także dowiedzieć się jak duże zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi występuje w naszym regionie. Może się okazać, że mamy duży popyt na sprzątanie, ale może też być tak, że takich firm jest już bardzo dużo. Jeśli tak jak zakładanie kolejnej firmy tego samego rodzaju to bardzo ryzykowny biznes. Dlatego też, analiza konkurencji jest bardzo istotna.

Formalne otworzenie działalności gospodarczej

Żeby pracować legalnie na własny rachunek, w Polsce musimy otworzyć działalność gospodarczą. Ten proces nie jest trudny, ale nie możemy o nim zapominać. Należy tutaj przede wszystkim złożyć odpowiedni wniosek do Urzędu Miasta, a także zastanowić się jaki rodzaj opodatkowania będzie nas interesował. Następnie, warto też zatrudnić księgową, która będzie zajmować się naszymi rozliczeniami i pilnować, żeby cała dokumentacja wyglądała tak, jak powinna.

Zakup sprzętu

Zakładając firmę sprzątającą musimy liczyć się z tym, że sprzątanie może być całkiem drogie. Bardzo często będziemy musieli zainwestować trochę pieniędzy na początku, przede wszystkim wy środki czyszczące oraz sprzęt, którego będą używać nasi pracownicy. Co więcej, ostatnio bardzo modnym staje się czyszczenie ekologiczne, do którego używa się naturalnych środków. Środki czyszczące są nieco droższe, niż inne chemikalia. Decydując się na tego rodzaju inwestycje, możemy jednak liczyć na to, że klientów będzie zdecydowanie więcej, przynajmniej w czasach kiedy ta moda trwa.
W tym momencie, warto też zastanowić się nad zatrudnieniem pracowników. Bedą to musiały być osoby sumienne i dokładne, żeby nasi kliencie byli zadowoleni z naszych usług. Nie powinniśmy więc zatrudniać byle kogo, a dokładnie sprawdzić czy dana osoba jest godna zaufania. Liczba pracowników będzie oczywiście zależeć od tego jak wiele zleceń chcemy przyjmować. Na początku jednak nie warto przesadzać, zatrudnić więcej osób dopiero wtedy, gdy firma nieco się rozwinie.

Czy warto?

Popularność usług sprzątających ciągle rośnie, a więc wydaje się, że taki biznes zawsze będzie się opłacał. Najważniejszym jednak jest dokładne przeanalizowanie rynku i upewnienie się że na nasze usługi będzie popyt. Dopiero potem można zacząć zastanawiać się nad otworzeniem tego rodzaju działalności gospodarczej. W przeciwnym wypadku, może się okazać, że nie uda nam się znaleźć wystarczającej ilości zleceń, żeby nasza firma zaczeła przynosić przychody.

 

Może Ci się również spodoba