Jak wybrać odpowiedni sprzęt do sztuk walki?

Sztuki walki stanowią sposoby fizycznego pokonania przeciwnika podczas walki wręcz. W niektórych rodzajach tej aktywności odbywa się to z użyciem białej broni. Wiele z nich to nie tylko forma fizycznego “wyładowania się”, ale także walka z psychicznymi i duchowymi słabościami. Osoby zajmujące się sztukami walki zobowiązane są do regularnych treningów, które poza zachowaniem dobrej sprawności, mają na celu naukę pokory i samokontroli oraz naukę walki ze strachem. Sztuki walki często błędnie utożsamia się z sportami lub systemami walki, jednak różnice między nimi są znaczące. Sporty walki polegają głównie na samej rywalizacji, a systemy walki to z kolei formy aktywności stosowane w ćwiczeniach wojskowych. Zdarza się jednak tak, iż granice pomiędzy sztukami a sportami walki zacierają się.
Sztuki walki opierają się w dużej mierze na zadawaniu ciosów i kopnięć lub na walce z użyciem białej broni. Są ciekawą formą aktywności nie tylko dla dorosłych, ale także stanowią sposób na wspomaganie rozwoju dzieci od najmłodszych lat.

Podział sztuk walki podstawowe informacje

Istnieje kilka podziałów sztuk walki, m.in. ze względu na technikę ich wykonywania. Możemy wtedy wyróżnić :
a) walki wykonywane na stojąco lub w pozycji leżącej, np. karate, aikido, zapasy;
b) walki polegające na zadawaniu ciosów i uderzeń oraz na chwytaniu przeciwnika, np. aikido, judo, karate, boks tajski;
c) walki lekko kontaktowe (light-contact), w których pomija się uderzenia w głowę lub krocze. Do ich wykonywania często zakłada się ochraniacze, np. kick-boxing;
d) walki średnio kontaktowe (semi-contact), w których treningi obejmują sparingi i walki oraz dopuszczalne jest zadawanie ciosów we wrażliwe miejsca;
e) walki pełno kontaktowe (full-contact), czyli walki bez ochraniaczy oraz z małą ilością ograniczeń;
f) walki z bronią lub bez.

Sprzęt i ubiór do sztuk walki

Podczas trenowania sztuk walki ćwiczymy nie tylko swoją psychikę i pracujemy nad dobrą kondycją, ale spalamy także przy tym dużą ilość kalorii. W związku z tym, powinniśmy z jak największą starannością wybrać odpowiedni strój , który będzie charakteryzował się dobrą przepuszczalnością powietrza, a przy tym umożliwi nam swobodne poruszanie się i nie będzie krępował ruchów. Odzieżą, która zapewni właściwy obieg powietrza i pomoże w odparowaniu nadmiernej wilgoci gromadzącej się w ubraniu podczas dużej aktywności fizycznej, jest m.in. odzież bawełniana. Poza tym jest ona dosyć wytrzymała, co pozwala na długotrwałe użytkowanie. Więcej uwagi należy poświęcić obuwiu do sztuk walki. Różni się ono bowiem między sobą pod względem przeznaczenia do do konkretnego rodzaju sztuki walki. Inne buty sprawdza się w trenowaniu kung-fu, inne w boksie, a jeszcze inne przeznaczone będą do karate. To, co je łączy, to przede wszystkim wytrzymałość na uszkodzenia oraz wysoka jakość ochrony naszych kończyn. Ważne jest także, aby buty były lekkie, przewiewne i aby nie krępowały ruchów stopy.

Biorąc pod uwagę inne akcesoria do sztuk walki , musimy przede wszystkim wiedzieć, do jakiego rodzaju tej aktywności będą przeznaczone. Do trenowania sztuki walki opartej na zadawaniu ciosów, zarówno w light, semi, jak i w full-contact, potrzebne są odpowiednie rękawice . W tym przypadku mamy do wyboru ich 3 rodzaje: rękawice bokserskie, chwytne oraz przyrządowe. Pierwsze z nich powinny przede wszystkim dobrze amortyzować ciosy i chronić ręce. Zadaniem drugich jest umożliwienie nie tylko bezpiecznego zadawania ciosów, ale także łatwego stosowania chwytów. Powinny być znacznie mniejsze i lżejsze od rękawic bokserskich. Rękawice przyrządowe natomiast, przeznaczone są do używania podczas treningów, np. na worek.
Ważne jest także zadbanie o bezpieczeństwo innych części ciała za pomocą odpowiednio dobranych ochraniaczy na zęby, głowę, nogi, stopy, krocze, tułów, brzuch oraz piersi . Akcesoria do sztuk walki obejmują także broń białą i przyrządy treningowe, w tym: maty, worki treningowe, skakanki, tarcze, piłki, deski do testów łamania, urządzenia rozciągające itp .

 

Może Ci się również spodoba