Jak stworzyć program lojalnościowy? Kilka praktycznych wskazówek.

Stwórz prosty system punktowy.

Podstawą programu lojalnościowego jest umożliwienie stałym klientom zdobywania punktów, które zamieniają się w nagrody. Jest to idealne rozwiązanie dla szybkich i niedrogich zakupów w sklepach i supermarketach. Ważne jest, aby relacja między punktami a nagrodami była jak najprostsza i jak najbardziej intuicyjna.

Oferuj zróżnicowane nagrody.

Zróżnicowany program lojalnościowy może zachęcić klientów do dokonania pierwszego zakupu. Wartość nagród rośnie wraz z przesuwaniem się klienta w górę skali lojalnościowej. Ten rodzaj programu najlepiej sprawdza się w przypadku firm o wysokim wskaźniku zaangażowania i drogich produktach lub usługach, takich jak linie lotnicze, hotele czy firmy ubezpieczeniowe.

Naliczanie opłaty członkowskiej z góry.

Dobrą strategią jest proszenie klientów o uiszczenie jednorazowej opłaty w zamian za przywileje przy kolejnych zakupach. Opłata członkowska z góry w programie lojalnościowym pozwala abonentom dokonywać częstych i powtarzających się zakupów bez martwienia się o niedogodności takie jak podatki i koszty wysyłki.

Partner.

Znajdź firmy, z którymi możesz nawiązać udane partnerstwo. Na przykład, jeśli sprzedajesz plecaki turystyczne, rozważ stworzenie programu lojalnościowego z producentem butów turystycznych. Kiedy klienci otrzymują wartościowe nagrody, wykraczające poza to, co może zaoferować sama firma, pokazuje to, że naprawdę o nich dbasz i ich rozumiesz. Firmy mogą również rozszerzyć swoją sieć, aby dotrzeć do klientów swoich partnerów. Wreszcie, firmy posiadające wiele marek mogą również mieć wspólny program.

Oferuj ekskluzywne nagrody.

Premia za zakup produktów nie musi oznaczać rabatu. Klienci, którzy wydadzą określoną kwotę, mogą otrzymać darmowe bilety na wydarzenia lub subskrypcje innych produktów i usług. Pamiętaj też, że dwie trzecie klientów chętniej wydaje pieniądze na marki, które zajmują stanowisko w kwestiach społecznych i politycznych, na których im zależy.

Wymyśl unikalną nazwę.

Nazwa Twojego programu lojalnościowego powinna się wyróżniać, aby wzbudzić zainteresowanie.

Podsumowując, budowanie biznesu to nie tylko zadowolenie klienta przy pierwszej sprzedaży. Chodzi o to, żeby wracali i dalej kupowali produkty, które generują przychody, a następnie rozpowszechniali tę informację wśród nowych, lojalnych klientów. Utrata klientów nie jest opłacalna. Zamiast tego, powtarzający się klienci wydają coraz więcej i częściej na marki, którym są wierni.

Może Ci się również spodoba