Jak otworzyć firmę cateringową?

Jeśli uwielbiamy gotować, naszą pasję bardzo łatwo możemy zamienić w dochodową firmę. Coraz więcej osób korzysta z usług cateringowych, i coraz częściej otwierają się nowe miejsca które takie usługi oferują. Ale czy pasja do gotowania wystarczy, żeby mieć dobrze funkcjonującą firmę? Jak otworzyć działalność cateringową?

W pojedynkę czy w zespole?

O ile restauracja wymaga dużej grupy pracowników, mała firma cateringowa może na początku być prowadzony w pojedynkę. Co prawda, musimy być przygotowani na to, że będziemy pracować ciężko. Będziemy musieli samodzielnie przygotować catering dla wszystkich naszych klientów. Taki biznes może nas bardzo szybko zmęczyć i może okazać się że będziemy potrzebować pomocy z zewnątrz. Okazuje się, że jednak lepiej jest zatrudnić przynajmniej jedną lub 2 osoby które będą pomagać nam w przygotowywaniu posiłków lub w do wożeniu ich do klientów. Dzięki temu praca będzie znacznie łatwiejsza a my nie będziemy musieli być specjalistami od wszystkiego.

Papierkowa robota

żeby założyć biznes cateringowy, przede wszystkim musimy legalnie otworzyć firmę. Obecnie w Polsce ten proces jest bardzo prosty. Musimy zastanowić się jakie opodatkowanie będzie najlepsze dla naszej firmy, a następnie złożyć odpowiedni wniosek. Na tym etapie warto też zastanowić się nad odpowiednią nazwą dla naszego biznesu. Oczywiście można zmienić ją później, ale warto od początku mieć nazwy, która będzie przyciągała uwagę potencjalnych klientów.

Wybierz odpowiednią lokalizację

w przypadku, gdy w grę wchodzi restauracja, wybór odpowiedniej lokalizacji jest niezwykle istotny. Jeśli jednak chodzi o catering, to my będziemy dojeżdżać do klienta, a nie on do nas. Jeśli jesteśmy więc gotowi, żeby podróżować przez pół miasta, możemy wybrać tańsze miejsce na przedmieściach. Lepszą opcją jednak będzie znalezienie okazyjnego lokalu w okolicach centrum. Ważne jest też to jak będzie wyglądało miejsce, które zdecydujemy się wynajmować. W cateringu potrzebny będzie dobry rozkład pomieszczeń, żeby być w stanie zorganizować swoją pracę efektywny sposób. Bardzo ważne będzie też tutaj to, żeby zadbać o odpowiednią wentylację lokalu.

Zakup sprzętu

Koszty z jakimi wiąże się założenie firmy kateringowej mogą być na początku całkiem spore. Będziemy musieli zakupić wszystkie sprzęty, których będziemy używać do codziennej pracy. Mogą to być specjalne garnki, miksery, czy inny sprzęt kuchenny. Ważne jest też to, żeby mieć odpowiedni samochód służbowy. To właśnie nim będziemy dowozić posiłki do naszych klientów. Nie może to więc być auto które popsuje się po 3 przejazdach, ponieważ nasi klienci będą oczekiwać świeżych posiłków każdego dnia o wyznaczonej porze. Niemniej jednak, są to koszty które będziemy musieli ponieść przede wszystkim na początku pracy, a które znacznie zmaleją w ciągu prowadzenia biznesu, o ile będziemy dbać o przedmioty które posiadamy.

Podsumowując

Prowadzenie firmy kateringowej może wiązać się ze sporymi kosztami na początku działalności, ale kiedy uda nam się wyrobić własną markę, praca będzie przychodziła do nas sama. Najważniejsze jest to, żeby zadbać o odpowiednią jakość posiłków oraz o dostarczanie ich do naszych klientów na czas.

 

Może Ci się również spodoba