3 kroki, które warto zrobić na drodze do motywacji i sukcesu

Każdy z nas w swoim życiu, dzień w dzień pokonuje jakąś drogę. Spróbujmy zejść, choć na chwilę z dosłownego rozumienia drogi. Anna Maria Jopek w utworze „Ale jestem” śpiewa takie słowa: „Życie jest drogą, życie jest snem, a co będzie potem, nie wiem i wiem”.

Droga, zgodnie z definicją Słownika Języka Polskiego, stanowi pas ziemi, służący do komunikacji. Druga, notabene z siedmiu definicji pojęcia „droga”, wyjaśnia nam, że jest to szlak komunikacyjny – tor, linia. Zadajmy sobie więc proste pytanie: Jaką drogę pokonuję każdego dnia i gdzie ona mnie prowadzi?

Droga na skróty

Jedyną drogą, która na pewno nie zaprowadzi nas na wyżyny sukcesu to taka droga, która prowadzi na skróty. Często tak właśnie robimy, czekając na inspirację, na natchnienie. Jeżeli komuś czegoś zazdrościmy, czyli wysokiego stanowiska, intratnych zarobków, uznania i czegokolwiek innego, od razu myślimy a nawet mówimy, że człowiek ten, szczególnie jeżeli jest przed trzydziestką, doszedł do tego miejsca na skróty, po znajomości, nieuczciwie.

Każdy życiowy sukces bierze się z takich operacji jak praca, wysiłek, często wyrzeczenie. Maria Montessori, twórczyni edukacyjnej rewolucji, stawiającej dziecko dosłownie w centrum wszechświata, sama była matką. Żyła w czasach, kiedy zamężna kobieta we Włoszech skazana była na bycie przysłowiową kurą domową. Ponieważ bez męża, nie chcąc formalizować związku, nie mogła wychowywać syna, zmuszona była oddać go rodzinie zastępczej. Mario przez 15 lat nie wiedział, że Montessori, która odwiedzała go regularnie, jest jego biologiczną matką.

Mój plan na sukces

Jakie jest nasze podejście do planów, notatek, zapisków? Agnieszka Osiecka, autorka tekstów kultowych piosenek, w prywatnym życiu znana była z tego, że wszystko zapisywała.

My często idąc na zakupy, „trenujemy” pamięć, rezygnując z robienia planu zakupów w formie listy lub sklepów, które chcielibyśmy odwiedzić. Potem wydajemy więcej niż potrzebujemy na rzeczy, które są nam zbędne…

Cokolwiek chcemy zrobić w swoim życiu – znaleźć pracę, zrobić remont, kupić dom, mieszkanie, samochód – opracujmy plan naszego działania w drodze do osiągnięcia zamierzonego celu.

Psychoterapia osób uzależnionych, ale nie tylko, opiera się na planie, na końcu którego klient wychodzi na prostą. Oczywiście, zgodnie z planem, musi realizować jego treść. Specjaliści od zobowiązań finansowych podkreślają, że spłatę długu warto rozpocząć od stworzenia planu, zawierającego wszystkie niezbędne informacje oraz kroki do podjęcia (zrealizowania). Na końcu zawsze jest sukces. Plan działania, konsekwentnie realizowany, stanowi wartość samą w sobie. Jaki jest więc Twój plan na sukces?

Inni ludzie na drodze

Nie żyjemy na pustyni ani innej bezludnej wyspie. Mamy rodziny, znajomych, przyjaciół. To właśnie im najchętniej opowiadamy o swoich ważnych celach, jakie mamy do osiągnięcia. Często z najbliższym otoczeniem, dzielimy się wizją naszego sukcesu. Pozornie stanowi to dla nas większą zachętę, lepszą motywację, by zacząć to robić.

Kiedy pojawia się problem? Badania psychologów pokazują, że ludzie gadatliwi są mniej efektywni w działaniu. Oni więcej mówią niż robią to, o czym tak chętnie już nam opowiedzieli. Wsparcie ludzi jest pomocne ale wbrew pozorom, wcale nie konieczne, by zrealizować swój plan, osiągnąć zamierzony cel i odnieść sukces.

Doświadczenie życiowe autora mówi, że największe wsparcie i największą motywację dajemy sobie sami. Bierze się ona stąd, że osiągamy sukces, motywujemy się przede wszystkim dla siebie. Prawdziwe wsparcie innych dają nieliczni. Reszta się przygląda i nas rozlicza… Oczywiście z tego, co powiedzieliśmy ale już nie zrobiliśmy.

To tak, jak opowiadamy czasem różnym ludziom o swoich problemach. Największy odsetek z nich jest nimi w ogóle nie zainteresowany, bo ma swoje kłopoty, z którymi się mierzy. Część wtajemniczonych cieszy się, że to właśnie Ciebie spotkały plagi egipskie a pozostali będą Ci doradzać, nie mając zupełnie pojęcia o ewentualnym a do tego skutecznym rozwiązaniu…

Podsumowanie – 3 krótkie wskazówki

Chcesz umiejętnie się motywować i efektywnie działać, by ostatecznie odnieść sukces? Jeżeli tak, to:

  1. Unikaj drogi na skróty.

  2. Opracuj plan działania, możliwie w każdej dziedzinie Twojego życia.

  3. Nie mów o swoich celach innym ludziom, rozpowiadając je na prawo i lewo.

Może Ci się również spodoba